Launch Dutch Design Desk Istanbul

Dutch Design Desk İstanbul, 300”den fazla Türk ve Hollandalı konuğun katılımıyla 23 Mayıs akşamı Hollanda İstanbul Baş konsolosluğu’nda yapılan törenle açıldı. Hollanda Başbakan yardımcısı, Maxime Verhagen ile 23- 26 Mayıs tarihlerinde İstanbul’u ziyaret eden olan ticari misyona başkanlık yapan Victor van der Chijs, Hollanda Başkonsolosluğu’nda düzenlenen resepsiyonda Dutch Design Desk İstanbul’un resmi açılışını da yaptı.

Açılışta söz alan Dutch Design Desk Istanbul Direktörü Nurten Meriçer: “ Yaratıcı endüstriler, özellikle tasarım, moda ve mimarlık stanbul’un önümüzdeki dönemde en büyük büyüme potansiyeli olan sektörlerinin başında geliyor. Hollanda Tasarımı bu büyümede önemli bir rol oynayabilir. Hollandalı yaratıcı endüstri firmalarının Türk firmaları ile geliştirecekleri işbirliği ve ortaklıkların karşılıklı yeni iş fırsatları ortaya çıkaracağına eminim.’ Dedi.

Dutch Design Desk Istanbul, Türkiye pazarına girmeyi hedefleyen Hollandalı tasarımcılar ve tasarım şirketleri ile Hollandalı tasarımcılar ile işbirliği yapmak isteyen Türk şirketlerin ilk buluşma noktası olmayı amaçlıyor.Dutch Design Desk İstanbul’un vereceği hizmetler arasında ticari iş birlikleri konusunda arabuluculuk, bilgi bankası, danışmanlık, temsilcilik ve iletişim bulunuyor. Dutch Design Desk İstanbul, İstanbul’un tasarım, moda ve mimarlık üçgeninin kalbindeki Fulya’da yer alan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) çatısı altında faaliyet gösteriyor.
Dutch Design Desk Istanbul, Dutch Design Fashion Architecture (Dutch DFA)Programı’nın girişimi ve mali desteği ile gerçekleştiriliyor.

Dutch Design Desk Istanbul ile ilgili detaylı bilgi için
Nurten Meriçer
Fulya Mah Yeşilçimen Sok. No: 12/430 Fulya-İstanbul T:+90 212 266 74 17
M:+90 533 257 89 15 desk@dutchdesigndeskistanbul.com

http://www.dutchdesigndeskistanbul.com

Over 300 Turkish and Dutch guests have witnessed the launch of the Dutch Design Desk Istanbul at Palais de Hollande on May 23, 2012. Vice prime minister of the Netherlands, Maxime Verhagen, together with head of the Business Delegation , Victor van der Chijs, unveiled the official logo of the Dutch Design Desk Istanbul during a grand reception held at the Dutch Consulate-General.

Dutch Design Desk Istanbul Director Nurten Meriçer: “Creative Industries, particularly design, fashion, and architecture, are promising markets with a sustainable growth potential in Istanbul. Dutch Design can play an important part in this growth. I am confident that Dutch creative industries will be successful in collaborating with Turkish partners and co-developing new business opportunities.”

Dutch Design Desk Istanbul aims to be the first port of call for Dutch designers and design companies aiming to enter the Turkish market and for Turkish parties interested in collaborating with Dutch designers. Its services include tailored matchmaking, a knowledge bank, advisory services, presentation and networking. The Dutch Design Desk Istanbul is located in the heart of Istanbul’s design, fashion and architecture district, Fulya, in The Building Information Centre (YEM).

The Dutch Design Desk Istanbul is initiated and funded by the Dutch Design Fashion Architecture (DutchDFA) programme

For more details on the Dutch Design Desk Istanbul, contact Nurten Meriçer:
Fulya Mahallesi Yeşilçimen sok. No: 12/430 Fulya- İstanbul
T +90 212 266 74 17.
desk@dutchdesigndeskistanbul.com
http://www.dutchdesigndeskistanbul.com

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s