PechaKucha Night Istanbul Vol.16 “Creating A Character/ Bir Karakter Yaratmak”

vol 16 1 duzeltme-1

PechaKucha Night İstanbul Vol. 16 will take place at The  Building Information Centre (YEM) on January 31st, 2013. In this first event of the year, we would like to call creatives from all fields to present around ‘Creating a Character’.

Although it sounds as the subject of performing arts or writing in particular, almost in all creative fields from fashion to gaming, it all starts with a ‘character’. On January 31st, we will be having creatives presenting their journeys for making ‘a character’ live.

Join the discussion as a presenter or audience at 20:20. For details and registration please  contact.

PechaKucha Night İstanbul Vol. 16, 31 Ocak 2013 Perşembe gecesi yine Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşecek. Yeni yılın bu ilk PechaKucha Night İstanbul etkinliğini geçen yıllarda olduğu gibi tüm yaratıcı endüstrilerin aynı sahneyi paylaşabileceği bir konuyla açmak istedik: ‘Bir Karakter Yaratmak’. 

Bu kavram daha çok  gösteri sanatlarının ya da yazarlığın ilgi alanına giriyor gibi görünse de tasarımdan modaya, karikatürden bilgisayar oyunlarına kadar hemen hemen bütün yaratıcı alanlarda verilen ürünler bir karakterin etrafında geliştiriliyor ve bir kimlik oluşturmaya çalışıyor.  PechaKucha Night Vol. 16 sahnesinde bu kez bu karakterleri ve onları yaratanları izleyeceğiz.

 İstanbul’un yaratıcı atmosferini solumak, hayallerinizi bizlerle paylaşmak istiyorsanız sizi yine saat tam 20:20’de PechaKucha Night İstanbul  sahnesinde sunucu olarak ya da seyirciler arasında yerinizi almaya çağırıyoruz. Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen  tıklayın.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s