PechaKucha Night Istanbul Vol.16 “Bir Karakter Yaratmak”ta kimleri dinleyeceğiz?

Image

PechaKucha Night İstanbul Vol. 16, 31 Ocak 2013 Perşembe gecesi yine Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşecek. Yeni yılın bu ilk PechaKucha Night İstanbul etkinliğini geçen yıllarda olduğu gibi tüm yaratıcı endüstrilerin aynı sahneyi paylaşabileceği bir konuya ayırmak istedik: ‘Bir Karakter Yaratmak’. 

Vol. 16 ‘nın açılışını El Turco Digital ‘den tasarımcı Tunç Topçuoğlu sanal bir pop star olan “Kurak But” ile yapacak. Ardından Yönetmen Emre Koyuncuoğlu bu sezon İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahneye koyduğu  Hedda Gabbler’in karmaşık ruhunu bizler için çözümleyecek. Dijital oyunlarda kendini yeniden yaratanların başından neler geçiyor?  TekJeton’un kurucusu Burak Aydoğan’ın World of Warcraft’daki karakterinden dinleyeceğiz. Senaryoda yazılan karakterleri filmde ete kemiğe büründürenler yönetmenler. İlgi çekici öyküsü ile “Rüzgar” filminin yönetmeni Aylin Ünsal sinemada karakteri gerçek kılmak adına neler yapılabildiğinden örnekler verecek.  ‘Benden karakter olur mu?’  sorusunun cevabını,  Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden Yardımcı Doçent Dr. Barış Atiker’den alacağız.

Peki ya ekrandaki karakterler, markaların reklam yüzleri? Can Yücel Metin “Atarlı Taylan”ı ekranlardan PechaKucha Night İstanbul sahnesine indirecek. Sonrasında sahneyi tasarımcı Elif Ece Er alarak, bir moda tasarımcısının hayalindeki karakteri koleksiyonunda nasıl gerçeğe dönüştürdüğünü anlatacak. Bazı karakterler yokken bile var olacak kadar güçlüler, nasıl mı? Bunu, bize fotoğrafçı Dilan Bozyel, kareleri ile kendi kahramanı üzerinden tanımlayacak. Hikaye, roman, edebiyat… Karakterimiz üzerinden akıl yürütmenin yollarını ise yazar Mehtap Akdeniz’den dinleyeceğiz. Aziz Kocanaoğulları ise animasyon tasarımlarını, insan davranışları üzerinden karakterize ederek nasıl yarattıklarını gösterecek. Geceyi farklı yorumuyla Hediye Güven’in  parçalarındaki karakterleri anlatan sahne sunumu ile kapayacağız.

İstanbul’un yaratıcı atmosferini solumak, hayallerinizi bizlerle paylaşmak istiyorsanız sizi 19.30’dan itibaren PechaKucha Night İstanbul seyircileri arasında yerinizi almaya çağırıyoruz. Detaylı bilgi ve kayıt için bize  ulaşabilirsiniz.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s