PECHAKUCHA NIGHT ISTANBUL ÖZEL: UNHCR INNOVATION GERCEKLESTI

 

 

 

13240050_10154240991792774_5174706304598344309_n

PechaKucha Night İstanbul ÖZEL: UNHCR Innovation, 22 Mayıs Pazar günü  Atölye’de gerçekleşti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)’nin faaliyetlerinin ulaştığı dünyanın her bir yanından gelen küresel düzeyi, ulusal çeşitliliği, beceri zenginliğini ve yaratıcılığı temsil eden projelerin ve ekiplerin katılımıyla yer aldğı etkinlikte 10 konuşmacı sahne aldı.

Mültecilerin başta gıda, barınma ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan diğer çözüm projelerine değinilen konu başlıklarında çocuklar ve aileleri de unutulmadı.

Oyun  ve yaşam alanlarının temizliği ileride hayata atılacak olan çocuklar için neler yapılabilir, çocuklar savaşın psikollojik etkisinden nasıl korunabilir  içerikli sunumlar oldukça ilgi çekti.

İletişim çözümleri, kişisel veri bilgilerinin  toplanması ile yerlşik hayata nasıl adapte olabilecekleri gibi diğer projelerde konu başlıklrı arasındaydı.

 

PechaKucha Night İstanbul SPECIAL: UNHCR Innovation was held on May 22nd, 2016 at Atölye.

There was 10 presentations from  The United Nations Refugee Agency (UNHCR) Innovation Fellows who represent the diversity of nationalities, creativity, skill sets, and the global reach of UNHCR’s operations.

Proctect  the Children and Family Life was one of the important  headline with  Nourishment, Household, Daily Needs headlines.

We’ve listened presentations  about children under the headline – What could we do for their  “living and playing space”and how can we protect the children psychological effects from war?-

Communications Solutions, Protect the Personal Data and adaptation of the New Permanent Settlement were the other projects from the event.

 

 

 

 

 

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s