What We Do?

Kurumunuzun ihtiyacı olan yaratıcı fikirler, insanlar, ürünler ve markanızı geliştirecek yaratıcı öneriler için adresiniz.

Your gateway to creative talent ,ideas,products and to right cultural partnerships for enhancing your business thru cultural branding.

Ne Yapıyoruz? / What We Do

34 İstanbul Creative Network

İstanbul Creative Network

Yaratıcı bir kariyere, gelişim fırsatlarına,sizinle aynı dünyayı paylaşanlara ve yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirmek için gerekli tüm kaynaklara açılan kapınız.

Yaratıcı Endüstrilerde yani görsel sanatlar, gösteri sanatları, film/video, radyo/tv, video/oyun, müzik, basım/yayıncılık, tasarım, mimarlık, reklam, internet/mobil uygulamalar ya da sosyal medya, eğlence, kültür ve sosyal sorumluluk gibi alanlarından birinde üretim yapıyorsanız gelişim fırsatlarını değerlendirmek, deneyim ve paylaşımlarınızı artırmak ve yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirmek için bize katılabilirsiniz.

Tanışmak İstiyorum      Katılmak İstiyorum 

Your gateway to creative careers, funds, resources, development opportunities and likemind others for bringing your creative ideas into life.

İstanbul Creative Network

You are part of creative industries; producing in one of the fields of visual arts, performing arts, publishing/media, design, architecture, advertising, video/games, music, digital/mobile or working in social media, entertainment, culture or social responsibility. Join us for seizing professional opportunities, sharing experiences and bringing your creative ideas to life..

Join the Conversation         Join Us 

Proje Yönetimi / Project Management

Dutch Design Desk İstanbul

DDDist

Dutch Design Desk İstanbul, Dutch Design Desk Istanbul, Türkiye pazarına girmeyi hedefleyen Hollandalı tasarımcılar ve tasarım şirketleri ile Hollandalı tasarımcılar ile işbirliği yapmak isteyen Türk şirketlerin ilk buluşma noktası olmayı amaçlayan bir programdır. Dutch Design Desk İstanbul’un verdiği hizmetler arasında ticari iş birlikleri konusunda arabuluculuk, bilgi bankası, danışmanlık, temsilcilik ve iletişim bulunmaktadır. Dutch Design Desk İstanbul, İstanbul’un tasarım, moda ve mimarlık üçgeninin kalbindeki Fulya’da yer alan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)deydi.
Dutch Design Desk Istanbul, Dutch Design Fashion Architecture (Dutch DFA)Programı’nın girişimi ve mali desteği ile gerçekleştirildi.

Dutch Design Desk İstanbul

DDDist

Dutch Design Desk Istanbul aims to be the first port of call for Dutch designers and design companies aiming to enter the Turkish market, and for Turkish parties interested in collaborating with Dutch designers. Its services included tailored matchmaking, a knowledge bank, advisory services, presentation and networking. The Dutch Design Desk Istanbul was located in the heart of Istanbul’s design, fashion and architecture district, in Fulya, at The Building Information Centre (YEM). Dutch Design Desk Istanbul is managed by Nurten Mericer.

Experience Design Workshop

Experience Design Workshop kurumların müşterileri için eşsiz bir deneyim tasarlayarak rakipsiz ürün ve hizmetler geliştirebilmeleri amacıyla hazırlanmıştır. Experience Design sürecinin aktarıldığı ve uygulama örneklerinin paylaşıldığı workshopta katılımcılar kuruma özel bir uygulama örneği ile ışık, ses, imaj, koku gibi değişkenleri kullanarak müşteri deneyiminin nasıl oluşturulacağını ve deneyim akışının nasıl kurgulanacağını öğrenebilecekler. Hazırlanan senaryodan yola çıkarak konsept ve uygulama detaylarını hazırlayabileceklerdir.

Experience Design Workshop pazarlama, ürün geliştirme, ürün yönetimi, AR-GE, stratejik planlama, tasarım, satış, inovasyon, pazarlama iletişimi, reklam, halkla ilişkiler, etkinlik, mağaza ve diğer satış noktaları için ya da bu birimlerin ortak katılımına uygun olarak düzenlenebilir. Experience Design Workshop iki gün sürelidir. İdeal katılımcı sayısı 10–12 kişidir. Gelişmiş uygulamalar için 1 Hafta süreli ve tekrarlanan programlar yapılabilmektedir. Workshop dili İngilizcedir.

Experience Design Workshop

Experience Design Workshop aims at organizations wishing to design a unique customer experience and unrivaled products and services associated with it. Experience Design process is explained with real life cases implemented for global brands and products through the workshop. The participants will learn how to design a customer experience by using variables such as light, sound, image and smell with a real life scenario specific to their organizations as well as how to build the flow of experience. The workshop enables participants to develop their scenarios to the finest detail.

The workshop has best value for marketing, product development, product management, R & D, strategic planning, design, sales, innovation, marketing communications, advertising, public relations, event departments and also all retail outlets.

Experience Design Workshop lasts for two days. The optimal number of participants is 10-12. For real life case, one-week program or consecutive programs are also available. The workshop is conducted in English.

Konuşmacılar / Speakers

John Thackara

Bizkimiz 8

Dünyaca ünlü tasarım/innovasyon gurusu ve teknolojik öngörü ustası John Thackara, konuşmaları ve atölye çalışmaları ile iş yaşamına ufuk genişleten açılımlar getiriyor. Thackara, kitap ve dergi editörlüğünden önce felsefe okudu ve gazetecilik yaptı. 1993-1996 yılları arasında Hollanda Tasarım Enstitüsü müdürü olarak çalıştı. 2007’de İngiltere’de Design of the Time (Dott07) Bienali’nin Program direktörlüğünü üstlendi. 2008’de Fransa’nın en önemli tasarım bienali olan Cite du Design’a katıldı. Thackara, İngiltere Gençlik Derneği’ne üyeliğinin yanı sıra İngiltere Tasarım Konseyi’ne ve Fransa Basın Ajansı’na sürdürülebilirlik üzerine danışmanlık veriyor. Son kitabı “In The Bubble: Designing In A Complex World” (“Balonun içinde: Karmaşık bir Dünya Tasarlamak”) MIT yayınları tarafından basıldı.

John Thackara

Bizkimiz 8

John Thackara studied philosophy, and trained as a journalist, before working for fifteen years as a book and magazine editor. John was the first Director (1993-1999) of the Netherlands Design Institute where he founded Doors of Perception in 1993. Doors of Perception became an independent company in 2000. It now organises festivals and projects around the world in which grassroots innovators work with designers to imagine sustainable futures – and take practical steps to realize them. He was programme director in 2007 of Designs of the time (Dott 07) a new biennial in North East England. In 2008 he was commissioner of City Eco Lab at Cite du Design in St Etienne, the most important French design biennial. We’re filling up the world with technology and devices, but we’ve lost sight of an important question: What is this stuff for? What value does it add to our lives? So asks author John Thackara in his new book, In the Bubble: Designing for a Complex World.

Stefan Bardega

Bizkimiz 10

Stefan Bardega, MediaCom’a katıldığı günden bu yana ajansın dijital alandaki gelirlerini 160 million Pound’a çıkararak İngiltere’nin en büyük dijital medya ajansı haline getirmiştir. Daha sonra kurduğu ve halen yönetici ortağı olduğu MediaCom Beyond Advertising ise mobil, sosyal medya, sponsorluk, SEO ve dijital yaratıcılık üzerene uzmanlaşmıştır. Brega ayrıca yine mobil pazarlama stratejileri üzerine hizmet veren interaktif bir ajans olan “Ubinow”da da yöneticilik yapmaktadır.

Stefan Bardega

Bizkimiz 10

Stefan Bardega joined MediaCom four and a half years ago as digital strategy director and has been responsible for growing the company’s digital billings to over £160million, making it the single largest digital media agency in the UK. Bardega set up MediaCom Beyond Advertising, the division that specialises in mobile, social media, events, sponsorship, SEO and digital creative, in 2009 and was promoted to managing partner in 2010. In 2011, Bardega has taken up a new role to lead Ubinow,  a startup digital agency, during its next phase of growth.

Can Yücel Metin

Bizkimiz 7

WMC, MARKA, Publicis Modem, Ultra ve McCann Erickson çatısı altında pek çok marka için kampanyalar hazırlayan, 2011 “Kristal Elma” ödüllü Can Yücel Metin reklamcılık kariyerine halen “Brick” bünyesinde devam ediyor. Can, reklamcılık geçmişi ile 2007 yılında Cannes Lions’da Genç Aslanlar kategorisi finalistleri arasındadır. PechaKucha Night İstanbul etkinliklerinin sunuculuğunu üstlenen Can Yücel Metin aynı zamanda bu etkinliklere belli dönemlerde konuşmacı olarak da katılmıştır. Gecenin açılışını, konuk sunumlarını ve kapanışını kendine özgü başarılı bir üslup ile gerçekleştirmektedir. Yeditepe Üniversitesi Medya Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdüren Can Yücel Metin’i NeverBand” isimli rock grubunun solisti olarak müzik dünyasında ve son dönemde “Beyaz Show” için yazarak oynadığı “Oldu, teşekkürler” isimli skeçler ile ekranlarda da izliyoruz.

Can Yücel Metin

Bizkimiz 7

Can Yücel Metin has a flourishing reputation as a copywriter with a proven track record with working for leading global and local brands along with his interest in performing and visual arts. After preparing campaigns for many global and local brands in agencies like McCann Erickson, WMC, MARKA, Publicis, Modem and Ultra, Can Yücel Metin has won the ‘Crystal Apple’ nomination in 2011 with iAD Application that he developed for Turkish Airlines.  While having his doctoral studies in Media Department of Yeditepe University, he holds the Creative Director title at Brick Agency. Can was also among the finalists of the category Young Lions at Cannes Lions in 2007.

PechaKucha Night Istanbul events have been hosted by Can Yücel Metin since 2009. He also presented in some of these events. He has a unique entertaining presentation style. Audience loves Can Yücel Metin for his multitalented shows, brave and surprising gigs, in charge attitude and breathless humours. Moreover he is the vocalist of the rock group ‘NeverBand’. Recently, we watch him on video sketches “Oldu, teşekkürler” in which he acts and writes the scripts, as part of “Beyaz Show” on Kanal D.

Etkinlikler / Events

PechaKucha Night Istanbul

pknetkinlik

PechaKucha Night, Şubat 2003’te Klein Dytham Mimarlık’tan Mark Dytham ve Astrid Klein tarafından genç tasarımcıların buluşup ilişkilerini genişlettiği ve işlerini kamusal alanda gösterebildikleri bir etkinlik olarak ortaya çıktı. PechaKucha Night bugün kar amacı gütmeyen bir paylaşım ve iletişim aktivitesi olarak aralarında Tokyo, New York, Londra, Paris, Şanghay, Sydney, Beyrut, Tel Aviv, Cape Town, Helsinki ve Pekin’in de bulunduğu dünyanın 450’den fazla kentinde düzenli olarak yapılıyor. 34SOLO, 2009 yılından bu yana yaptığı Pecha Kucha Night İstanbul etkinlikleri ile İstanbullu yetenekleri dünyada hızla büyüyen bu yaratıcılık ağına bağlıyor.

PechaKucha Night Istanbul

pknetkinlik

PechaKucha Night was devised in Tokyo in February 2003 as an event for young designers to meet, network, and show their work in public. It has turned into a massive celebration, with events happening in more than 450 cities around the world, inspiring creatives worldwide. Drawing its name from the Japanese term for the sound of conversation (“chit chat”), it rests on a presentation format that is based on a simple idea: 20 images x 20 seconds. It’s a format that makes presentations concise, and keeps things moving at a rapid pace.

Since 2009 to date PechaKucha Night İstanbul has been organized by 34solo.

 

PechaKucha Night Istanbul- Marka

theclub

 

2012 yılında, “tasarım” pek çok etkinlikle İstanbul’un gündemini belirleyecek. Bu gündemde öne çıkmak isteyen markalar için PechaKucha Night formatının gücünden yararlanmak artık mümkün. 2012’deki PechaKucha etkinliklerinden biri de bir tasarım yarışması. Yarışmanın başvuruları tüm Türkiye’de web üzerinden alınacak. Oluşturulacak jürinin ön elemesinin ardından seçilecek 3 ilde düzenlenecek PechaKucha Night etkinliklerinde jüri ve seyirciler en başarılı konseptleri İstanbul’daki finale gönderecekler. İçerik ve ödülün etkinliği düzenleyecek marka ile birlikte belirleneceği organizasyon sonucunda kazanan tasarım 2012 yılında hayata geçirilecek.

PechaKucha Night Istanbul- Brand

theclub

In 2012, the “design” will be on top of Istanbul’s agenda with many spectacular activities. Now it is possible to benefit the power of the PechaKucha Night format for brands who want to stand out in 2012.One of the PechaKucha events in 2012 will be a national design competition. Designers will be called in to apply online. After the pre-selection by the National Jury, PechaKucha Nights will be organized in 3 different cities to identify the winning concepts to run for the prize in the finals in İstanbul. The content and the prize will be defined together with Sponsoring Brand.  Winning designs will be produced for an exhibition in 2012.

PechaKucha Night – Özel

Size özel PechaKucha Night etkinlikleri düzenlememizi isterseniz lütfen bizi arayın.

PechaKucha Night – Special

Please call us for a PechaKucha Night specially designed for you.

PechaKucha Night Istanbul CLUB

pknclub

2012 yılında PechaKucha Night İstanbul etkinliklerini yeniden eğlence dünyasına taşıyoruz. Bu yıl Yapı Endüstri Merkezi’nde yapılacak 4 PechaKucha Night İstanbul etkinliğine paralel olarak PechaKucha Night İstanbul izleyicisinin eğlenmeyi sevdiği İstanbul’un çeşitli kulüplerinde, onlara özel PechaKucha Night etkinlikleri düzenliyoruz. PechaKucha Night- Club etkinliklerinde bu sefer sahne izleyicilerin olacak. PechaKucha Night’ın yapılacağı kulübün bilgileri ve gecenin konsepti açıklanır açıklanmaz o gece kulüpte bulunmak isteyen herkes sunum yapmak için başvurabilecek. Gecenin sunucusu Can Yücel Metin yapılan başvurular arasından seçilen 10 sunumu teker teker sahneye davet edecek. O gece sahnede siz de olabilirsiniz, hazır olun! Gecenin geri kalanında ise kulübünüzün her zamanki müzik, dans, parti ve eğlence ortamını bulacaksınız.

 PechaKucha Night Istanbul- Club

pknclub

PechaKucha Night will be back to the club scene in 2012.  Parallel to the official series continuing at The Building Information Centre (YEM), we plan to organize PechaKucha Night- Club events in the venues PechaKucha Night followers love to get entertained.  In Club events, ground is yours! Right after the selection of club and concept of the night, PechaKucha Night followers and club-goers will be invited to present in the Night. PechaKucha Night Istanbul team will select the best presentations to be on stage that night. So be ready to run your show! It might be your name, our host Can Yücel Metin announces. Rest of the night, it will be partying as usual in your favorite club.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s